Sat, May/08 Final
Softball
0 Becker
2 vs. Lesley
Sat, May/08 Final
Women's Lacrosse
3 Becker
24 vs. Catholic
Fri, May/07 Final
Softball
9 Becker
7 vs. New England Col.
Fri, May/07 Final
Baseball
2 Becker
9 vs. Elms
Fri, May/07 Final
Softball
2 Becker
8 vs. Eastern Nazarene
Fri, May/07 Final
Baseball
0 Becker
20 at Mitchell
Sun, May/02 Final
Baseball
1 Becker
2 at New England Col.
Sun, May/02 Final
Softball
4 New England Col.
5 vs. Becker
Sun, May/02 Final
Women's Lacrosse
4 Elms
15 vs. Becker
Sun, May/02 Final
Softball
5 New England Col.
11 vs. Becker
Sun, May/02 Final
Baseball
7 Becker
17 at New England Col.
Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Becker College Athletics Points of Pride

 

2020 Softball

Samantha Buzgo  (Senior / Infield / Beacon Falls, Conn. / Woodland Regional)
Lyndsey Cobb-Wilkins  (Sophomore / Infield / Elmira, N.Y. / Elmira)
Emma Perry (Sophomore / Pticher / East Bridgewater, Mass. / East Bridgewater)
Kyra Teixeira  (Sophomore / Infield / Old Lyme, Conn. / Lyme-Old Lyme)
Ashley Veillette (Sophomore / Pticher / Danielson, Conn. / Killingly)
Samantha Buzgo  
 Samantha Buzgo
   

2020 Baseball

Keegan Brick (Freshman / RHP / Green Bay, Wis. / Notre Dame Academy)
Jacob Asdot (Freshman / Pitcher / Jacksonville, Fla. / Fleming Island)
Cooper Harris  (Junior / Outfield / Winnetka, Ill. / New Trier Township)
Payton Musco  (Junior / Pitcher / Litchfield, N.H. / Campbell)
Rob Pellerin  (Freshman / Infield / Gorham, Maine / Gorham)
Noah Rivera  (Junior / Infield / New Bedford, Mass. / Greater New Bedford Tech.)
Michael McMahon
 Michael McMahon
   

2020 Men's Lacrosse

Cooper Fowler  (Sophomore / Midfielder / Heidelberg, Germany / Andover)
Phillip Garcia  (Junior / Midfielder / Brooklyn, N.Y. / St. Joseph by the Sea)
Patrick Goad  (Senior / LSM / Andover, Mass. / Central Catholic)
Cameron Sangster  (Sophomore / Attack / Columbus, Ohio / Olentangy)
Trey McMillen  
 Trey McMillen
   

2020 Women's Lacrosse

Kristen Beidleman  (Sophomore / Defender / Holliston, Mass. / Norfolk County Agricultural)
Samantha Carter  (Senior / Midfielder / Boothbay Harbor, Maine / Boothbay Region)
Victoria Chiuchiolo  (Sophomore / Attacker / Sutton, Mass. / Blackstone Valley Regional)
Clare Conway  (Sophomore / Attacker / Billerica, Mass. / Billerica Memorial)
Kylian Kelly  (Sophomore / Defender / Shrewsbury, Mass. / Shrewsbury)
Cassandra Nelson  (Senior / Midfielder / Exeter, N.H. / Exeter)
Julia Ravenelle  (Sophomore / Attacker / Barrington, N.H. / Oyster River)
Shannon Siclari  (Sophomore / Attacker / West Haven, Conn. / West Haven)
Samantha Talmadge  (Senior / Goalkeeper / Hamden, Conn. / Hamden)
Sydney Theriault  (Junior / Midfielder / Brookfield, Conn. / Brookfield)
Cassandra Nelson
 Cassandra Nelson
   

2019-2020 Women's Basketball

Riley Barry (Sophomore / Guard / Margate, Fla. / Piper)
Cassidy Harrison (Senior / Guard / Foxborough, Mass. / Foxborough)
Natasha Pacheco (Freshman / Forward / Fairfax, Va. / WT Woodson)
Sarah Ware (Senior / Forward / Oakham, Mass. / Quabbin Regional)
 
 Cassidy Harrison
 Cassidy Harrison
   

2019-2020 Men's Basketball

Jamir Carr (Junior / Forward / Philadelphia, Penn. / Universal Audenried Charter)
Terrance Edwards (Freshman / Forward / New Haven, Conn. / New Haven)
Guney Kilitcioglu (Junior / Forward / Istanbul, Turkey / The Koe School)
Mateus Ribeiro (Senior / Forward / Sao Paulo, Brazil / Colegio Pedroso e Oliveira)
Jordan Rose-Wheatley (Sophomore / Guard / New Bedford, Mass. / Bridgton Academy)
 
Mateus Ribeiro  
 Mateus Ribeiro
   

2019-2020 Women's Ice Hockey

Katherine Capobianco (Junior / Forward / North Andover, Mass. / North Andover)
Clare Conway (Sophomore / Forward / Billerica, Mass. / Billerica Memorial)
Kylian Kelly (Sophomore / Defender / Shrewsbury, Mass. / Shrewsbury)
Amber Lee (Freshman / Goaltender / Nashua, N.H. / Northern Cyclones)
Madelyn Morgan (Freshman / Goaltender / Riverside, Calif. / Hoosac School)
Cameron Payne (Junior / Defender / Rancho Cucamonga, Calif. / Boston Shamrocks)
Julia Ravenelle (Sophomore / Defender / Barrington, N.H. / Seacoast Spartans)
Shelby Reaugh (Freshman / Forward / Raleigh, N.C. / Carolina Jr. Eagles)
Samantha Talmadge (Senior / Defender / Hamden, Conn. / Hamden)
 
 Clare Conway
 Clare Conway
 
   

2019-2020 Men's Ice Hockey

Tim Atkins (Sophomore / Forward / Greenfield, Mass. / Total Athletic Seahawks (EHL))
Colby Audette (Freshman / Forward / Colchester, Vt. / Lewiston-Auburn Nordiques (NA3HL))
Jason Diamond (Sophomore / Forward / Lakeville, Conn. / Connecticut Nighthawks (USPHL))
Cody Foster  (Senior / Goaltender / Saugus, Calif. / Tri-City IceHawks (USPHL))
  • Becker School Records - Career - 5th All-Time in Career Saves (1294)
  • Team Award - Dr. Crimmin President's Trophy Team MVP
Phillip Garcia (Junior / Defender / Brooklyn, N.Y. / Finlandia)
Alex Kielczewski  (Senior / Forward / Grand Prairie, Texas / Portland Jr. Pirates (USPHL))
Caleb Labrie (Sophomore / Forward / Greene, Maine / Lewiston-Auburn Nordiques (NA3HL))
Connor Lenaghan (Sophomore / Forward / Arlington, Va. / Philadelphia Jr. Flyers (EHL))
Grant Martens (Senior / Goaltender / Bloomington, Minn. / Helena Bighorns (NA3HL))
Zachery Skop (Junior / Goaltender / Pittstown, N.J. / St. Thomas)
Austin Wheatly (Sophomore / Defender / Castle Rock, Colo. / Boston Jr. Bandits (USPHL))
Phil Garcia  
 Phillip Garcia
   

2019-2020 Equestrian

Kylie Bulger (Freshman / North Brookfield, Mass. / North Brookfield)
Layne Koeppel (Senior / Shoreham, N.Y. / Shoreham-Wading River)
 
 
   

2019 Women's Soccer

Kristen Beidleman (Sophomore / Midfielder / Holliston, Mass. / Norfolk County Agricultural)
Rebecca Beringer (Sophomore / Defender / Waterville, Maine / Waterville Senior)
Lyndsey Cobb-Wilkins (Sophomore / Goalkeeper / Elmira, N.Y. / Elmira)
Chelsea Sedar (Junior / Midfielder / Bridgewater, Mass. / Bridgewater-Raynham)
  • Team Award - Most Improved
Olivia Sherwood (Freshman / Goalkeeper / Southington, Conn. / Southington)
Kyra Teixeira (Senior / Midfielder / Old Lyme, Conn. / Lyme-Old Lyme)
Diana Whittier (Sophomore / Defender / Sutton, Mass. / Blackstone Valley Technical)
  • Team Award - Defensive Player of the Year
 KYRA TEIXEIRA
 Kyra Teixeira
   

2019 Men's Soccer

Chris Antonelli (Freshman / Defender / Commack, N.Y. / Commack)
Derrick Audain (Freshman / Defender / North Brunswick, N.J. / North Brunswick Township)
Dylan Foran (Junior / Midfielder / Busan, South Korea / Boston College H.S.)
Jonathan Gonzalez (Senior / Defender / Douglas, Mass. / Douglas)
  • Team Award - Defensive MVP
Colby Koch (Junior / Forward / Norfolk, Mass. / King Philip Regional)
  • Team Award - Team MVP
Isaiah McCaskill (Sophomore / Forward / Springfield, Mass. / Springfield Renaissance)
  • Team Award - Offensive MVP
 
Isaiah McCaskill  
 Isaiah McCaskill
   

2019 Women's Volleyball

Joanna Bampi (Sophomore / Libero / Peabody, Mass. / Peabody Veterans Memorial)
 
Sofia Cullina (Senior / Outside Hitter / Deep River, Conn. / Valley Regional)
 
Teddie Flynn (Freshman / Outside Hitter / Amesbury, Mass. / Amesbury)
Ariana Gordon (Freshman / Middle Blocker / Brockton, Mass. / West Roxbury)
  • Team Award - Most Improved
Morgan Gould (Senior / Right-Side / North Attleboro, Mass. / Tri-County)
Olivia McGuiness (Senior / Defensive Specialist / Colchester, Conn. / Bacon Academy)
Emily Peterman (Junior / Outside Hitter / Vancouver, Wash. / Home schooled)
  • Team Award - Coaches' Award
 
Jenna Savoie (Sophomore / Setter / Charlton, Mass. / Shepard Hill)
 
Joanna Bampi  
 Joanna Bampi
   

2019 Football

Keegan Brick (Freshman / Wide Receiver / Green Bay, Wis. / Notre Dame Academy)
David Collins (Junior / Fullback / Staten Island, N.Y. / Curtis)
 
 
Nate Oliver (Freshman / Linebacker / Dartmouth, Mass. / Dartmouth)
 
 
Christian Perkins (Senior / Defensive Lineman / Melrose, Mass. / Melrose)
 
Kyle Reeder (Sophomore / Offensive Lineman / Nashua, N.H. / Nashua South)
 
Austin Ryan (Senior / Offensive Lineman / Apopka, Fla. / Apopka)
 
Randy Morgan  
 Randy Morgan
   

2019 Field Hockey

Samantha Carter (Senior / Defender / Boothbay Harbor, Maine / Boothbay Region)
 
Amy Cooper (Senior / Midfielder / Monument, Colo. / Lewis Palmer)
 
Baileigh Griese (Sophomore / Goalkeeper / Woodstock, N.Y. / Onteora)
 
Emily Iacovelli (Sophomore / Forward / Northbridge, Mass. / Blackstone Valley Technical)
 
Kylian Kelly (Sophomore / Midfielder / Shrewsbury, Mass. / Shrewsbury)
Lauren Niemann (Senior / Midfielder / Bay Shore, N.Y. / Bay Shore)
Kessa Vilnaigre (Freshman / Forward / Brockton, Mass. / Brockton)
  • Team Award - Hawk Award
 
 
 
Emily Iacovelli  
 Emily Iacovelli